vivo S17t Features and Specifications
vivo S17t comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo S17t sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo S17t with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo S17t and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S17t |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 June 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Pink |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | OriginOS 3 |
| RAM & Storage | 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 70% in 30 min |
| Battery Capacity | 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo S17t Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2140 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar