vivo S60 Features and Specifications
vivo S60 comes with a
6.59 inch Display,
with 1260x2750 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo S60 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo S60 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.59 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) GB
Battery 7200 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo S60 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2026 June 3 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Starry Sea | Early Summer Green | Midsummer Night |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 1260 x 2750 pixels | 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | compass | proximity |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.7 | 73mm (periscope telephoto) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 15mm | 115Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | PD | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C | OTG |
vivo S60 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2590 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2300 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 310 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 310 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar