vivo T3 Ultra Features and Specifications
vivo T3 Ultra comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo T3 Ultra sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo T3 Ultra with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo T3 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo T3 Ultra |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Lunar Gray | Frost Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Alpha |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X3 & 3x3.0 GHz Cortex-A715 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD | 100% in 56 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo T3 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar