vivo T5 Features and Specifications
vivo T5 comes with a
6.75 inch Display,
with 720x1570 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo T5 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo T5 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.75 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) GB
Battery 7200 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo T5 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo T5 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 May 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gold | Black |
| Screen Size | 6.75 inch |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1570 pixels | 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1250 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.45 | (wide) |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo T5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar