vivo V21 5G Features and Specifications
vivo V21 5G comes with a
6.44 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo V21 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo V21 5G with 64 MP main camera and 44 MP selfie camera.
Display 6.44 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V21 5G |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 May 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dusk Blue | Sunset Dazzle | Arctic White |
| Screen Size | 6.44 inch |
| Dimensions | 159.7 x 73.9 x 7.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6853 Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 44 MP | f/2.0 | (wide) | AF | OIS |
| Video Recording | 4K@30fps (no OIS) | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 63% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
vivo V21 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar