vivo V21s Features and Specifications
vivo V21s comes with a
6.44 inch Display,
with 1080x2404 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo V21s sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo V21s with 64 MP main camera and 44 MP selfie camera.
Display 6.44 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 800U (7 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V21s |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 November 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dusk Blue | Gradient |
| Screen Size | 6.44 inch |
| Dimensions | 159.7 x 73.9 x 7.3 mm or 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2404 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 0.7µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 44 MP | f/2.0 | (wide) | AF | OIS |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 63% in 30 min |
| Battery Capacity | 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V21s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar