vivo V23 Pro Features and Specifications
vivo V23 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo V23 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo V23 Pro with 108 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1200 (6 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V23 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunshine Gold | Stardust Black |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 159.5 x 73.3 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation α glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6893 Dimensity 1200 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | AF -- 8 MP | f/2.3 | 105Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 1-63% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C | OTG |
vivo V23 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2460 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2490 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2050 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar