vivo V30 Lite 4G Features and Specifications
vivo V30 Lite 4G comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V30 Lite 4G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo V30 Lite 4G with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo V30 Lite 4G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V30 Lite 4G |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Crystal Green | Crystal Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Asahi Glass AGC DT-Star2 Plus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 80% in 30 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V30 Lite 4G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 970 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1250 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar