vivo V30 Lite Features and Specifications
vivo V30 Lite comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V30 Lite sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo V30 Lite with 64 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 4800 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo V30 Lite and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V30 Lite |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Forest Black | Rose Gold |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1150 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch 13 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | AF |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 4800 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V30 Lite Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,199 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2600 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2130 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar