vivo V40 Lite Features and Specifications
vivo V40 Lite comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V40 Lite sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo V40 Lite with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo V40 Lite and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V40 Lite |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 July 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Classy Brown | Dreamy White |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.4 x 74.8 x 7.7 mm |
| IP Protection | IP64 | dust and water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 24mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | PD | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V40 Lite Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,099 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar