vivo V40 Pro Features and Specifications
vivo V40 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V40 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo V40 Pro with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo V40 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V40 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Ganges Blue | Titanium Gray | Moonlight White |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.6 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 4500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Alpha |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X3 & 3x3.0 GHz Cortex-A715 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/1.9 | 50mm (telephoto) | 1/2.51" | 0.64µm | PDAF | OIS | 2x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 15mm | 119Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V40 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2500 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 210 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 330 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 330 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2670 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar