vivo V40e Features and Specifications
vivo V40e comes with a
6.77 inch Display,
with 1080x2392 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V40e sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo V40e with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.77 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) GB
Battery 5500 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo V40e and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V40e |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Royal Bronze | Mint Green |
| Screen Size | 6.77 inch |
| Dimensions | 163.7 x 75 x 7.5 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 116Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K | 1080p | HDR | gyro-EIS | OIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5500 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V40e Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1660 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1680 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 150 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1380 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar