vivo X21 UD Features and Specifications
vivo X21 UD comes with a
6.28 inch Display,
with 1080x2280 pixels of resolution .
vivo X21 UD sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 8.1 opertaing system.
Vivo added to vivo X21 UD with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.28 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 660 (14 nm) GB
Battery 3200 mAh
OS Android 8.1
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X21 UD |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2018 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2018 March |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Ruby Red |
| Screen Size | 6.28 inch |
| Dimensions | 154.5 x 74.8 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2280 pixels | 19:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo) | Funtouch 4 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 1/2.55" | 1.4õm | dual pixel PDAF -- 5 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.8" | 1.28õm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| Battery Capacity | Li-Ion 3200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | USB On-The-Go |
vivo X21 UD Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2550 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2260 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 310 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 310 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2440 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar