vivo X60 Pro Features and Specifications
vivo X60 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X60 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo X60 Pro with 48 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 48 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X60 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Shimmer Blue |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 158.6 x 73.2 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Up |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 11.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.5 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF | gimbal OIS -- 13 MP | f/2.5 | 50mm (telephoto) | 1/2.8" | 0.8µm | PDAF | 2x optical zoom -- 13 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 33W |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
vivo X60 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2750 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3030 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2930 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar