vivo X80 Pro Features and Specifications
vivo X80 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X80 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo X80 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X80 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Black | Blue | Orange |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO3 AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Up |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | Funtouch 13 (Global) | OriginOS Ocean (China) |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/1.3" | PDAF | Laser AF | OIS -- 8 MP | f/3.4 | (periscope telephoto) | 1/4.4" | 1.0µm | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/1.9 | 50mm (telephoto) | 1/2.93" | 1.22µm | Dual Pixel PDAF | 2x optical zoom | gimbal OIS -- 48 MP | f/2.2 | 114Ë (ultrawide) | 1/2.0" | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 100% in 38 min | 50W wireless | 100% in 50 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 (Snapdragon)/ 5.3 (Dimensity) | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 (Global)/ 3.2 (China) | OTG |
vivo X80 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3810 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 290 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4400 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar