vivo Y100 Features and Specifications
vivo Y100 comes with a
6.38 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo Y100 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo Y100 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.38 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 900 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo Y100 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y100 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 February 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Metal Black | Twilight Gold | Pacific Blue |
| Screen Size | 6.38 inch |
| Dimensions | 158.9 x 73.5 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~413 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | 0.7µm | PDAF | OIS -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 60% in 30 min |
| Battery Capacity | 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y100 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar