vivo Y100i Features and Specifications
vivo Y100i comes with a
6.64 inch Display,
with 1080x2388 pixels of resolution .
vivo Y100i sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo Y100i with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.64 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo Y100i and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y100i |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Pink |
| Screen Size | 6.64 inch |
| Dimensions | 164.1 x 76.2 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Operating System | Android 13 | OriginOS 3 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y100i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 730 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 800 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 940 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar