vivo Y11 (2023) Features and Specifications
vivo Y11 (2023) comes with a
6.51 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
vivo Y11 (2023) sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo Y11 (2023) with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.51 inch
Main Camera 8 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio P35 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for vivo Y11 (2023) and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y11 (2023) |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 April 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Grey | Orchid Blue |
| Screen Size | 6.51 inch |
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Operating System | Android 12 | OriginOS Ocean |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
vivo Y11 (2023) Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar