vivo Y18e Features and Specifications
vivo Y18e comes with a
6.56 inch Display,
with 720x1612 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo Y18e sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo Y18e with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G85 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y18e |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 May |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Space Black | Gem Green |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1612 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 528 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








