vivo Y21s Features and Specifications
vivo Y21s comes with a
6.51 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
vivo Y21s sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y21s with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.51 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y21s |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Blue | Pearl White |
| Screen Size | 6.51 inch |
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 2.5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |









