vivo Y32 Features and Specifications
vivo Y32 comes with a
6.51 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
vivo Y32 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y32 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.51 inch
Main Camera 13 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y32 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 December 31 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Blue | Light Blue |
| Screen Size | 6.51 inch |
| Dimensions | 164.3 x 76.1 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | OriginOS 1.0 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/1.8 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y32 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 570 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 400 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 630 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar