vivo Y33 Features and Specifications
vivo Y33 comes with a
6.58 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
vivo Y33 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y33 with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.58 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y33 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Light Blue |
| Screen Size | 6.58 inch |
| Dimensions | 164 x 75.5 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired | 70% in 66 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y33 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar