vivo Y58 Features and Specifications
vivo Y58 comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo Y58 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo Y58 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo Y58 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y58 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 June 20 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Himalayan Blue | Sundarbans Green |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm |
| IP Protection | IP64 dust/water resistant |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1024 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.1 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y58 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 830 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 100 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 980 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar