vivo Y600 Pro Features and Specifications
vivo Y600 Pro comes with a
6.83 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo Y600 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo Y600 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.83 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) GB
Battery 10200 mAh
OS Android 16
Latest offers for vivo Y600 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y600 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Gold | Violet |
| Screen Size | 6.83 inch |
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 24 hours) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | 4320 PWM |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | (wide) |
| Video Recording | 1080p | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 10200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y600 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 860 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1110 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar