vivo Y70t Features and Specifications
vivo Y70t comes with a
6.53 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
vivo Y70t sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Vivo added to vivo Y70t with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.53 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 880 (8 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y70t |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | White |
| Screen Size | 6.53 inch |
| Dimensions | 162 x 76.6 x 8.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 880 (8 nm) |
| Operating System | Android 10 | Funtouch 10.5 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
vivo Y70t Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 780 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 850 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar