vivo Y73 Features and Specifications
vivo Y73 comes with a
6.44 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
vivo Y73 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y73 with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.44 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y73 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Diamond Flare | Roman Black |
| Screen Size | 6.44 inch |
| Dimensions | 161.2 x 74.4 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 430 nits (normal) | 570 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 61% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo Y73 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar