vivo Y75 5G Features and Specifications
vivo Y75 5G comes with a
6.58 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
vivo Y75 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo Y75 5G with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.58 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 700 (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for vivo Y75 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Y75 5G |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Galaxy | Starlight Black |
| Screen Size | 6.58 inch |
| Dimensions | 164 x 75.9 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C | OTG |
vivo Y75 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1020 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1200 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar