Wiko Power U10 Features and Specifications
Wiko Power U10 comes with a
6.82 inch Display,
with 720x1640 pixels of resolution .
Wiko Power U10 sports
8-cores CPU, up to 3GB of RAM ,up to 32GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Wiko added to Wiko Power U10 with 13 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 13 MP
RAM 3GB GB
Chipset Mediatek Helio G35 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Wiko Power U10 |
| Brand | Wiko |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Carbon Blue | Denim Blue | Turquoise |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 173.8 x 78.6 x 9.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 (Go edition) |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | AF |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM Radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Wiko Power U10 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar