Wiko View5 Plus Features and Specifications
Wiko View5 Plus comes with a
6.55 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Wiko View5 Plus sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Wiko added to Wiko View5 Plus with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio P35 (12nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Wiko View5 Plus |
| Brand | Wiko |
| Announcement Date | 2020 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 September |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aurora Blue | Iceland Silver |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 166 x 76.8 x 9.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Operating System | Android 10 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | (wide) | AF -- 8 MP | (ultrawide) -- 5 MP | (macro) -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Wiko View5 Plus Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar