Xiaomi 11 Lite 5G NE Features and Specifications
Xiaomi 11 Lite 5G NE comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi 11 Lite 5G NE sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 11 Lite 5G NE with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) GB
Battery 4250 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 11 Lite 5G NE |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 02 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Truffle Black (Vinyl Black) | Bubblegum Blue (Jazz Blue) | Peach Pink (Tuscany Coral) | Snowflake White (Diamond Dazzle) |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 160.5 x 75.7 x 6.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | 50mm (telephoto macro) | 1/5.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | 27mm (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4250 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (Global) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (India) |
| Bluetooth | 5.2 (Global) | 5.1 (India) |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi 11 Lite 5G NE Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 910 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar