Xiaomi 11i Features and Specifications
Xiaomi 11i comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi 11i sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 11i with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 920 (6 nm) GB
Battery 5160 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 11i |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Camo Green | Stealth Black | Purple Mist | Pacific Pearl |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10 |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 700 nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | 1/1.52" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1.0µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | 50% in 13 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5160 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi 11i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1770 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1790 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar