Xiaomi 14 Ultra Features and Specifications
Xiaomi 14 Ultra comes with a
6.73 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi 14 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 14 Ultra with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.73 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi 14 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 14 Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 February 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | White | Titanium Gray |
| Screen Size | 6.73 inch |
| Dimensions | 161.4 x 75.3 x 9.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~522 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (normal) | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Xiaomi Shield Glass / Xiaomi Longjing Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | gyro | compass | color spectrum | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6-f/4.0 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/1.8 | 75mm (telephoto) | 1/2.51" | 0.7µm | dual pixel PDAF (10cm - â) | OIS | 3.2x optical zoom -- 50 MP | f/2.5 | 120mm (periscope telephoto) | 1/2.51" | 0.7µm | dual pixel PDAF (30cm - â) | OIS | 5x optical zoom -- 50 MP | f/1.8 | 12mm | 122Ë (ultrawide) | 1/2.51" | 0.7µm | dual pixel PDAF -- |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 22mm (wide) | 1/3.14" | 0.7µm |
| Video Recording | 8K@24/30fps | 4K@24/30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps | gyro-EIS | Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps | 1080p) |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | PD3.0 | QC4 | 100% in 33 min | 80W wireless | 100% in 46 min | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | LHDC |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2 | DisplayPort | OTG |
Xiaomi 14 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,599 Saudi Riyal 512GB/16GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 3,720 Emirati Dirham 512GB/16GBRam version |
Price in Kuwait | 360 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 388 Omani Riyal 512GB/16GBRam version |
Price in Bahrain | 470 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar