Xiaomi 14T Features and Specifications
Xiaomi 14T comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi 14T sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi 14T with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi 14T and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi 14T |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 September 26 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titan Gray | Titan Blue | Titan Black | Lemon Green |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 160.5 x 75.1 x 7.8 mm or 8.0 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1600 nits (high) | 4000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/1.9 | 50mm (telephoto) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF | 2x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 15mm (ultrawide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 25mm (wide) | 1/3.44" | 0.64µm |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS | 10-bit Rec. 2020 | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | 100% in 45 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or eSIM | eSIM or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi 14T Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,199 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,560 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version 1,459 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 163 Omani Riyal 512GB/12GBRam version 155 Omani Riyal 256GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2270 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar