Xiaomi Black Shark 3 Features and Specifications
Xiaomi Black Shark 3 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Black Shark 3 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Black Shark 3 with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 865 5G (7 nm+) GB
Battery 4720 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Black Shark 3 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2020 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 March 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Lightning Black | Armor Gray | Star Silver |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 168.7 x 77.3 x 10.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Operating System | Android 10 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF -- 13 MP | f/2.3 | (ultrawide) -- 5 MP | f/2.2 | (depth) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3" | 0.9µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@1920fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 65W | 100% in 38 min | Fast charging 30W (128/8 model) | Magnetic charging 18W |
| Battery Capacity | Li-Po 4720 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A; 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Black Shark 3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2090 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,809 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 145 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 197 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2,229 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar