Xiaomi Black Shark 4S Pro Features and Specifications
Xiaomi Black Shark 4S Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi Black Shark 4S Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Black Shark 4S Pro with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Black Shark 4S Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 9.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Joy UI 12.8 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.5 | (wide) | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 1080p@960fps; HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 50% in 5 min | 100% in 15 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Black Shark 4S Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2990 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 360 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2890 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar