Xiaomi Black Shark 4S Features and Specifications
Xiaomi Black Shark 4S comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi Black Shark 4S sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Black Shark 4S with 48 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Black Shark 4S |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 October 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 9.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Joy UI 12.8 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 128GB 12GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.0 | (wide) | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 1080p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 100% in 17 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Black Shark 4S Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 200 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1600 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar