Xiaomi Black Shark Pad 6 Features and Specifications
Xiaomi Black Shark Pad 6 comes with a
11.0 inch Display,
with 1200x1920 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Black Shark Pad 6 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Black Shark Pad 6 with 16 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 16 MP
RAM 8GB GB
Chipset Unisoc Tiger T616 (12 nm) GB
Battery 8800 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Black Shark Pad 6 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Black Shark Pad 6 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 December |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Green |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 265.8 x 168.3 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1200 x 1920 pixels | 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Accelerometer |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 16 MP | (wide) |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | 8800 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM (cellular model only) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE - cellular model only |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Black Shark Pad 6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 970 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1250 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar