Xiaomi Mi 11X Features and Specifications
Xiaomi Mi 11X comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Mi 11X sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Mi 11X with 48 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4520 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Mi 11X |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 April 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Celestial Silver | Lunar White | Cosmic Black |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | 50mm (macro) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC3 100% in 52 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Mi 11X Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 90 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 130 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1290 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar