Xiaomi Pad 5 Features and Specifications
Xiaomi Pad 5 comes with a
11.0 inch Display,
with 1600x2560 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Pad 5 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Pad 5 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 11.0 inch
Main Camera 13 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) GB
Battery 8720 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Pad 5 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 August 10 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Gray | Pearl White | Green |
| Screen Size | 11.0 inch |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 pixels | 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | MIUI 14 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 6GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3x2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4x1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.0 |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 8720 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |
Xiaomi Pad 5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1880 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 170 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1560 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar