Xiaomi Pad 6 Max 14 Features and Specifications
Xiaomi Pad 6 Max 14 comes with a
14.0 inch Display,
with 1800x2880 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Pad 6 Max 14 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Pad 6 Max 14 with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 14.0 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) GB
Battery 10000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Xiaomi Pad 6 Max 14 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Pad 6 Max 14 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 August 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver |
| Screen Size | 14.0 inch |
| Dimensions | 318.6 x 206.1 x 6.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1800 x 2880 pixels | 16:10 ratio (~242 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | MIUI Pad 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD3.0 | QC4 | 33W reverse wired | PD3.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 10000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | accessory connector |
Xiaomi Pad 6 Max 14 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2440 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 250 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2000 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar