Xiaomi Pad 7 Features and Specifications
Xiaomi Pad 7 comes with a
11.2 inch Display,
with 2136x3200 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi Pad 7 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Pad 7 with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 11.2 inch
Main Camera 13 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) GB
Battery 8850 mAh
OS Android 15
Latest offers for Xiaomi Pad 7 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Pad 7 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Green |
| Screen Size | 11.2 inch |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 6.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 68B colors | HDR10 | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 2136 x 3200 pixels | 3:2 ratio (~344 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 800 nits |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 4 major Android upgrades | HyperOS 2 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 732 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" | 1.12µm | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.3 | (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (4 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3.0 | QC3+ | 100% in 1h 20 min |
| Battery Capacity | 8850 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | accessory connector |
Xiaomi Pad 7 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,199 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2170 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 150 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 220 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1780 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar