Xiaomi Poco C61 Features and Specifications
Xiaomi Poco C61 comes with a
6.71 inch Display,
with 720x1650 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Poco C61 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco C61 with 8 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.71 inch
Main Camera 8 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G36 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Poco C61 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco C61 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Green |
| Screen Size | 6.71 inch |
| Dimensions | 168.4 x 76.3 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1650 pixels (~268 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| Operating System | Android 14 | MIUI |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco C61 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 40 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 40 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 360 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar