Xiaomi Poco C81 Pro Features and Specifications
Xiaomi Poco C81 Pro comes with a
6.9 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco C81 Pro sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco C81 Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 13 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc T7250 (12 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 15
Latest offers for Xiaomi Poco C81 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco C81 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Gold | Green |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 650 nits (normal) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| Operating System | Android 15 | up to 4 major Android upgrades | HyperOS 3 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | compass |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired | 7.5W reverse wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Poco C81 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar