Xiaomi Poco F3 Features and Specifications
Xiaomi Poco F3 comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco F3 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco F3 with 48 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 48 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4520 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco F3 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 March 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Arctic White | Night Black | Deep Ocean Blue | Moonlight Silver |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.7 x 76.4 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12.5.6 for POCO |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2" | 0.8µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) -- 5 MP | f/2.4 | 50mm (macro) | 1/5.0" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120/240/960fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 52 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4520 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco F3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1980 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2010 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1650 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar