Xiaomi Poco F6 Features and Specifications
Xiaomi Poco F6 comes with a
6.67 inch Display,
with 1220x2712 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Xiaomi Poco F6 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco F6 with 50 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Xiaomi Poco F6 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco F6 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2024 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 May 23 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Titanium |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8 mm |
| IP Protection | IP64 | dust and water resistant |
| Display Tech | AMOLED | 68B colors | HDR10+ | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels | 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 1200 nits (high) | 2400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 3 major Android upgrades | HyperOS |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/1.95" | 0.8µm | multi-directional PDAF | OIS -- 8 MP | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | PD3.0 | 2-100% in 35 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco F6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,545 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,379 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 130 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 144 Omani Riyal 512GB/12GBRam version |
Price in Bahrain | 150 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1470 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar