Xiaomi Poco M3 Pro Features and Specifications
Xiaomi Poco M3 Pro comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Poco M3 Pro sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco M3 Pro with 48 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 6GB GB
Chipset MediaTek Dimensity 700 5G (7 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco M3 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Soon Expected: 2021 May 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Poco Yellow | Power Black | Cool Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 400 nits (normal) | 500 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 12 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8õm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (CA) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |









