Xiaomi Poco M4 Pro Features and Specifications
Xiaomi Poco M4 Pro comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Poco M4 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco M4 Pro with 64 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G96 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Xiaomi Poco M4 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco M4 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 March 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Power Black | Cool Blue | Poco Yellow |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 700 nits | 1000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | MIUI 13 for POCO |
| RAM & Storage | 64GB 6GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | (wide) | 1/3.06" 1.0µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | PD3.0 | QC3 | 100% in 58 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco M4 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 900 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 980 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 120 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1160 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar