Xiaomi Poco M5 Features and Specifications
Xiaomi Poco M5 comes with a
6.58 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Xiaomi Poco M5 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco M5 with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.58 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Poco M5 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco M5 |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Yellow |
| Screen Size | 6.58 inch |
| Dimensions | 164 x 76.1 x 8.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 500 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) | 1/5.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco M5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar