Xiaomi Poco M5s Features and Specifications
Xiaomi Poco M5s comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution .
Xiaomi Poco M5s sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco M5s with 64 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G95 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Xiaomi Poco M5s and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco M5s |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2022 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | White |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 450 nits (normal) | 700 nits (high) | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6785V/CD Helio G95 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | MIUI 13 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 118Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.4 | (wide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | 720p@960fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 64% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Xiaomi Poco M5s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar