Xiaomi Poco M8s Features and Specifications
Xiaomi Poco M8s comes with a
6.9 inch Display,
with 1080x2392 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
Xiaomi Poco M8s sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 15 opertaing system.
Xiaomi added to Xiaomi Poco M8s with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) GB
Battery 7000 mAh
OS Android 15
Latest offers for Xiaomi Poco M8s and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Xiaomi Poco M8s |
| Brand | Xiaomi |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2026 April 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | 169.4 x 80.4 x 8.4 mm |
| IP Protection | IP64 dust tight and water resistant |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2392 pixels | 19.5:9 ratio (~374 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 700 nits (normal) | 850 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Operating System | Android 15 | HyperOS 2 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 18W reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Xiaomi Poco M8s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar